Uprawa pomidorów i ogórków w okresie intensywnego wzrostu i plonowania wymaga stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych wpływających na ilość i jakość plonu.

Podlewanie:

Pomidory jak i ogórki wymagają obfitego podlewania, jednak nie lubią bezpośredniego polewania wodą liści ani zbyt dużej wilgoci w powietrzu (glebę wokół nich dobrze jest wyściółkować słomą, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni lub tunelu, codziennie należy je wietrzyć). W okresie intensywnego wzrostu oraz zawiązywania owoców występuje bardzo duże zapotrzebowanie roślin na wodę. W tych okresach musimy pamiętać o ich nawadnianiu.

Gleba:

Bardzo ważnym zabiegiem jest usuwanie chwastów, które konkurują z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe i wodą. Spulchnianie gleby w międzyrzędziach zapewnia roślinom optymalny wzrost korzeni oraz ich napowietrzenie. Glebę spulchnia się płytko, aby nie uszkodzić korzeni.

Usuwanie liści:

W miarę wzrostu pędów ogórków i pomidorów usuwamy dolne liście, zwłaszcza gdy pojawią się na nich jakiekolwiek plamy lub przebarwienia. Kiedy owoce pomidorów są już dobrze wykształcone, możemy usunąć osłaniające je liście. Należy jednak pamiętać, że na jedno grono pomidorów przypada 6 – 7 liści, mniejsza liczba liści skutkować będzie zmniejszeniem efektywności procesu fotosyntezy roślin.

Prowadzenie roślin:

Pomidory możemy prowadzić na jeden lub kilka pędów. Głównym pędom należy zapewnić podpory. Można zastosować paliki, do których przywiązuje się pomidory. Stosuje się też podwiązywanie pędu głównego ogórków i pędów pomidorów do sznurków biegnących do drutu umieszczonego u góry osłony. Łodygę należy okręcać sznurkiem tak, aby była wyprostowana. Sznurek nie może być za mocno zaciśnięty, mogłoby to doprowadzić do zahamowania przepływu asymilatów z korzeni.