W ogrodach niestety pojawia się rzadko, gdyż została zniszczona w wyniku intensywnej uprawy i stosowania chemicznych nawozów i środków ochrony roślin.

Mikoryza jest zjawiskiem symbiozy pomiędzy konkretnymi gatunkami roślin, a grzybami zasiedlającymi glebę.W naturalnych warunkach sprzymierzeńcy odnajdują się sami, w ogrodzie natomiast musimy im w tym pomóc – stosując odpowiednie „szczepionki” aplikowane do gleby.Szczepionki mikoryzowe zawierają żywe strzępki grzybni lub zarodniki grzybów. Dla różnychroślin przeznaczone są konkretne, dostosowane mieszanki grzybów mikoryzowych.

5 zasad stosowania preparatów mikoryzowych

  1. Preparaty w formie sypkiej dodaje się do podłoża w doniczce, a potem podlewa. Szczepionki w formie zawiesiny wstrzykuje się do doniczek lub do gruntu (tuż przy korzeniach) za pomocą strzykawki lub specjalnego aplikatora. 
  2. Wystarczy raz zaszczepić korzenie roślin, aby związały się z nią i odnosiły korzyściprzezcałeżycie.
  3. Mikoryza uniwersalna dostosowana do wszystkich gatunków roślin nie istnieje. Każda roślina (lub grupy roślin – np. rośliny wrzosowate) pozostaje w mikoryzie tylko z konkretnymi gatunkami grzybów.
  4. Znacznie lepsze są szczepionki zawierające strzępki grzybni. Szczepionki zawierające zarodniki grzybni bywają zawodne, gdyż zarodniki często nie mają odpowiednich warunków do kiełkowania. Żywa grzybnia mikoryzowa, w odróżnieniu od preparatów suchych, jest w stanie uwodnionym , gotowa do natychmiastowej reakcji z rośliną. W formie żelowej zawiesiny ma trwałość nawet paru lat w temperaturze około 0°C, a żywotność traci po wysuszeniu.
  5. Po podaniu żywej grzybni nie należy nawozić rośliny przez 2 miesiące. Nie wolno także stosować żadnych środków grzybobójczych.