Żywopłot to niezastąpiony element każdego ogrodu, chroniący go przed kurzem, hałasem i wzrokiem sąsiadów. Niestety  zanim zaczniemy się nim cieszyć, musimy uzbroić się w cierpliwość i troskliwie zadbać o efekty. Są jednak krzewy, które nie oczekują nadmiernej troski by dobrze wyglądać. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Tuja zachodnia „Brabant” jest jednym z mało kłopotliwych krzewów. Rośnie bardzo szybko (nawet do 30 cm w roku) i może osiągać kilkanaście metrów wysokości, dlatego dobrze nadaje się na wysokie, formowane żywopłoty. Jest też bardziej odporny na niekorzystne warunki klimatyczne i choroby od innych odmian tego gatunku (np. pięknej, ale delikatnej tui „Smaragd”).
  • Pęcherznicakalinolistna jest ciekawym i niewymagającymżywopłotem. Krzewy mają luźny pokrój i dorastają do ok. 2-3 m wysokości. Doskonale nadają się zarówno na luźne jak i formowane żywopłoty, w obu przypadkach tworząc piękną, gęstą zasłonę.Jest dostatecznie mrozoodporna i mało wymagająca w stosunku do stanowiska (wystarczy jej typowa gleba ogrodowa i widne stanowisko). Dobrze znosi też zanieczyszczone powietrze i suszę.
  • Berberys Thunberga jest rośliną, która dobrze znosi cięcie nadając się tym samym zarówno na żywopłoty formowane jak i nieformowane.Berberys dość szybko rośnie, nie ma wysokich wymagań uprawowych i jest odporna na mróz, suszę oraz zanieczyszczone powietrze. Ponadto ładnie kwitnie, a jesienią i zimą zdobią go owoce.
  • Tawuła Van Houtte`a – Piękny i do tego wspaniale kwitnący żywopłot możemy otrzymać też z tawuły Van Houtte’a. Ten silnie rosnący, gęsty, duży krzew (wys. ok. 2-2,5 m) o malowniczym, przewieszającym się pokroju jest idealną propozycją na nieformowane żywopłoty.Jest też mrozoodporny i niezbyt wymagający (wystarczy mu typowa gleba ogrodowa i słoneczne lub półcieniste stanowisko).
  • Dereń biały oraz rozłogowystanowią ciekawą propozycją na szybki, mało wymagający żywopłot. Krzewy dorastają do ok. 2-3 m i mają ładny, rozłożysty pokrój.Preferują żyzne gleby i słoneczne stanowiska, ale są tolerancyjne. Dobrze znoszą mróz, suszę i zanieczyszczone powietrze. Zimą ich dodatkową ozdobą stają się kolorowe pędy.